• Karl W. Reid, executive director, office of special programs, School of Engineering, congratulates senior Danielle R. Lawrence on winning the Ronald E. McNair Scholarship award.

    Photo / Donna Coveney

    Full Screen
  • Professor Nancy H. Hopkins of biology won the Gordon Y. Billard award.

    Photo / Donna Coveney

    Full Screen

Awards convocation


The following awards were presented at the Institute Awards Convocation on May 13. Arts-related awards are listed separately. The Patrick J. McGovern '59 Entrepreneurship Award is listed with the Sloan School of Management awards.

Service

William L. Stewart Jr. Awards--for contributions by an individual student or student organization to extracurricular activities and events during the preceding year

Ronak Bhatt G, physics, Houston

Rebecca Y. Deng '03, management, Brooklyn, N.Y.

Jamy M. Drouillard G, aero/astro, Philadelphia

Arthur G. Fitzmaurice G, CEE, Hollis, N.H.

Terrence R. Strader '04, EECS, Cincinnati

Student Emergency Medical Services

Laya Wiesner Community Award--for a member or friend of the MIT community for conspicuously effective service that reflects Mrs. Wiesner's concerns for enhancing life at the Institute and the world

Catherine A. Modica, senior administrative assistant in HST

Priscilla King Gray Award for Public Service--for an undergraduate exceptionally committed to public service at MIT and its surrounding communities

Kyle W. Rattray '05, BCS, Sunnyside, Wash.

James N. Murphy Award--for an employee whose spirit and loyalty exemplify inspired and dedicated service, especially with regard to students

Dennis J. Collins, Sidney-Pacific house manager

Michele Oshima, director of special programs in the Office of the Arts

Gordon Y Billard Award--for special service of outstanding merit performed for the Institute

Nancy H. Hopkins, the Amgen Professor of Biology

Karl Taylor Compton Prizes--for achievements in citizenship and devotion to the welfare of MIT

Vikash Gilja '03, BCS, Manhasset, N.Y.

Alvar Saenz-Otero G, aero/astro, San Jeronimo, Mexico

Sanith Wijesinghe G, aero/astro, Padukka, Sri Lanka

Kristin E. Finnegan Prize--for graduate students who have helped undergraduates improve their writing skills

Alexander F. Brown G, STS, Cambridge, Mass.

William J. Turkel G, STS, Cambridge, Mass.

John S.W. Kellett '47 Award--for a commitment to creating a more welcoming environment at MIT, including but not limited to improving the experience of lesbian, bisexual, gay, transgendered (LBGT) and questioning individuals

Katarina S. Midelfort G, HST, Cambridge, Mass.

Education

Edward L. Horton Award--for fostering fellowship in the graduate student body

Weekly Wednesdays

Frank E. Perkins Award--for excellent advising for graduate students

Randall Davis, professor of computer science and engineering

Irwin Sizer Award for the Most Significant Improvement in MIT Education

William C. Hanson, co-director of the Leaders for Manufacturing and the Systems Design and Management programs

Graduate Student Council Graduate Teaching Awards--for excellence in teaching a graduate-level course, given each year to one professor or teaching assistant from each school

Eran Ben-Joseph, assistant professor of landscape architecture and planning

Micah O'Halloran G, EECS, Quincy, Fla.

Joseph Dumit, assistant professor of anthropology and science and technology studies

Emanuela Binello G, HST, Providence, R.I.

Gilbert Strang, professor of mathematics

Goodwin Medal--for a graduate student whose performance of teaching duties is "conspicuously effective over and above ordinary excellence"

Jeffrey A. Bowers G, physics, Temple City, Calif.

Ziad H. Nejmeldeen G, economics, Anaheim, Calif.

Everett Moore Baker Memorial Award for Excellence in Undergraduate Teaching

Walter H.G. Lewin, professor of physics

Bose Award for Excellence in Teaching

Heidi Nepf, associate professor of civil and environmental engineering

Arthur C. Smith Award--for a faculty member for meaningful contributions and devotion to undergraduate student life at MIT

Wesley L. Harris, the Charles Stark Draper Professor of Aeronautics and Astronautics

Women and Minorities

Albert G. Hill Prize--for minority juniors or seniors with high academic standards and continued contributions to the improvement of the quality of life for minorities at MIT

Oscar J. Murillo '03, aero/astro, El Mirage, Ariz.

Kasetta V. Coleman '04, materials science and engineering, Philadelphia

Laya W. Wiesner Award--for an undergraduate woman who has most enhanced MIT community life

Nancy E. Ramirez '03, mechanical engineering, Juan Diaz, Puerto Rico

Ronald E. McNair Scholarship Award--for black undergraduates with strong academic performance and considerable contributions to the minority community

Jumaane A. Jeffries '03, EECS, Richmond, Va.

Danielle R. Lawrence '03, chemical engineering, Stone Mountain, Ga.

Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award--for senior women who have demonstrated the highest level of academic excellence through coursework and related professional activities at MIT

Caroline M. Twomey '03, aero/astro, Oconomowoc, Wis.

FSILGs

The D. Reid Weedon Jr. '41 Alumni/ae Relations Award--for the independent living group that has promoted the greatest interactions between its members and alumni/ae

Phi Beta Epsilon

Frederick Gardiner Fassett Jr. Award--for InterFraternity Council members who have demonstrated the qualities of spirit, dedication and service in furthering the ideals of MIT fraternity brotherhood and sisterhood

Lawrence W. Colagiovanni '04, EECS, Loxahatchee, Fla.

Christine M. Ortiz '04, chemical engineering, Longwood, Fla.

Lauren E. Owens '03, mathematics, Bismarck, N.D.

Athletics

Harold J. Pettegrove Award--for outstanding service to intramurals

Richard A. Hovan '03, management, Chalfant, Pa.

Betsy Schumacker Award--for a female undergraduate for excellence in athletic competition

Kelly A. Martens '03, biology, Demarest, N.J.

Howard W. Johnson Award--for the male senior athlete of the year

Damian M. Engen '03, management, Minnetonka, Minn.

Malcolm G. Kispert Award--for the male and female senior scholar-athletes of the year

Audrey S. Wang '03, biology, Sugarland, Texas

Sean P. Nolan G, aero/astro, Valrico, Fla.

A version of this article appeared in MIT Tech Talk on June 4, 2003.


Topics: Business and management, Awards, honors and fellowships

Back to the top