Mechanical engineering awards


Department Service Award--outstanding service to the mechanical engineering department
- Sriram Krishnan G, Tamilnadu, India
- Brentan Alexander 2007, Aurora, CO
- Helen Tsai 2007, Houston, TX
- Julie Arsenault 2008, Thompson, CO

Carl G. Sontheimer Prize--for creativity and innovation in design
- Alex Slocum Jr. 2008, Bow, NH

Meredith Kamm Memorial Award--to outstanding mechanical engineering graduate students
- Melissa Read G, St. Petersburg, FL
- Paula Echeverri G, Bogota, Columbia

John C. and Elizabeth J. Chato Award--for excellence in bioengineering
- Bryan Owens 2007, Houston, TX
- Stephanie Reed 2007, Joplin, MO

Padmakar P. Lele Student Award--for outstanding research and thesis
- Brentan Alexander 2007, Aurora, CO
- Emily Pfeiffer 2007, Blacksburg, VA
- Won Yong Lee G, Seoul, South Korea
- Amit Surana G, Uttar Pradesh, India

Padmakar P. Lele Student Award--for outstanding undergraduate assistant, Course 2.670
- Daniel Schultz 2007, Naples, NY

Luis de Florez Award--for outstanding ingenuity and creativity
1st place tie:
- Ilan Moyer 2008, Potomac, MD
- Gregory Schroll 2008, Chatham, NJ
- Mark Cote 2007, Sanford, ME

Peter Griffith Prize--for an outstanding experimental roject & thesis
- Emmanuel Sin 2007, College Point, NY

AMP Inc. Award--for outstanding performance in Course 2.002
- Orian Welling 2008, Custer, WI
- Tania Ullah 2007, Brooklyn, NY

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award--for outstanding service to the mechanical engineering department
- Lucas Hernandez-Mena 2007, The Woodlands, TX
- Stuart Rossen 2008, Highland Park, IL
- Moneer Helu 2007, Hoover, AL
- Morgan Laidlaw 2008, Newport Beach, CA

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award--outstanding research and thesis
- Iliana Jaatmaa 2007, Frederick, MD

Society of Naval Architecture and Marine Engineering Award--for an outstanding undergraduate in the marine field
- James Sannino 2007, Pennsauken, NJ
- Evan Karlik 2007, Bethesda, MD
- Ashley Cantieny 2008, Cape Coral, FL
- Edward Huo 2008, Cambridge, MA

Robert Bruce Wallace Academic Prize--for academic excellence and outstanding potential for professional leadership in ocean engineering
- Julie Arsenault 2008, Thompson, CO

Alfred A.H. Keil Ocean Engineering Development Fund Award--for outstanding research
- Edward Huo 2008, Cambridge, MA
- Ashley Cantieny 2008, Cape Coral, FL

Link Foundation Doctoral Research Fellowship in Ocean Engineering and Instrumentation--to foster ocean engineering and ocean instrumentation research
- Brendan Epps G, Santa Cruz, CA

American Bureau of Shipping Award--for advanced research in marine engineering and naval architecture
- Bridget Downey G, Kingswood, TX

Clement C. Burnap Award--for outstanding master's of science in the marine field
- Evan Lee G, Westfield, NJ

Whitelaw Prize--for originality in Course 2.007 design contest
- Adam Paxson 2009, Trout Lake, WA
- Jeremy Richardson 2009, Pleasant Prairie, WI

International Design Competition--Course 2.007 contest
- 1st place: Stephanie Sidelko 2007, Weston, FL
- 2nd place: David Sanchez 2009, Santa Maria, CA
- 3rd place: Nathaniel Sharpe 2009, Canton, MA
- 4th place: Lawrence Maligaya 2009, Mundelein, IL

Park Award--for outstanding performance in manufacturing
- Stuart Rossen 2008, Highland Park, IL
- Gina Angelosanto 2008, North Attleboro, MA

A version of this article appeared in MIT Tech Talk on June 6, 2007 (download PDF).


Topics: Mechanical engineering, Awards, honors and fellowships

Back to the top